Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.

Informacje

Wycieczka z Elbląga

2018-11-19

W dniu 17.11.2018 r. zgodnie z zapowiedzią o godz. 8:00 wyruszyła wycieczka członków miejscowego Kola SEiRP w której to wzięło udział 40 członków plus przewodnik miejscowego Koła PTTK, a zarazem wiceprezes Kola SEiRP, piszący tą relację i autor zamieszczonych zdjęć.

Celem wycieczki było Muzeum w Lidzbarku Warmińskim zajmujące pomieszczania w części dawnego zamku biskupów warmińskich. Z zamieszkujących tu biskupów można by chociaż wymienić Ignacego Krasickiego zarazem naszego słynnego bajkopisarza, czy Andrzeja Batorego bratanka króla Stefan Batorego. Przebywał tu też Mikołaj Kopernik będący kanonikiem i astronomem, a zarazem wszechstronnym uczonym. Po zwiedzeniu muzeum gdzie zgromadzono dawne przedmioty, a także dzieła dawnej i nowej sztuki udaliśmy się do Mamerek. Mamerki to miejsce gdzie w okresie II wojny światowej od 1940 r. znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Położone są one w niewielkiej odległości od dawnej Głównej Kwatery Hitlera – Gierłoży, z tym, że w przeciwieństwie do Gierłoży bunkry w Mamerkach nie uległy zniszczeniu i dają możliwość poglądu na wygląd takich bunkrów w Głównej Kwaterze Hitlera. O ogromie tych obiektów może świadczyć chociaż to, że strop największego z bunkrów wykonano z 7 metrowej warstwy betonu.

W Mamerkach oprócz zwiedxenia bunkrów mieliśmy możliwość zapoznania się ze zgromadzoną dawną bronią, czy też jak wyglądała organizacja służby wewnątrz tych bunkrów W tym muzeum umieszczono też atrapę Bursztynowej Komnaty, co prawda replika nie jest wykonana z bursztynu, a z innych tworzyw. Powrót do domu poprzedzony został obiadem w Kętrzynie.

wycieczka-z-elblaga
wycieczka-z-elblaga
wycieczka-z-elblaga
wycieczka-z-elblaga
wycieczka-z-elblaga
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Elblągu 2013 | ul Królewiecka 106
Projekt i wykonanie: Noatun