Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.

Informacje

Wycieczka z Koła SEIRP

2021-06-30

Kiedy zmniejszono ograniczenia związane z pandemią COVID-19, Zarząd Koła SEiRP w Elblągu zorganizował wycieczkę dla swych członków. Do wycieczki doszło w sobotę 26 czerwca 2021 r., wzięło w niej udział 37 chętnych. Wyjazd autokarem o godz. 7:00, a pierwszy cel to pola Grunwaldu gdzie jak wszyscy wiemy doszło 15 lipca 1410 r. do bitwy pomiędzy wojakami Polski; Litwy; Rusi, a Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie popularnie zwanego Krzyżakami. Po polach bitwy oprowadzał nas miejscowy przewodnik. Mieliśmy okazję zobaczyć głazy z drugiego w zasadzie pomnika grunwaldzkiego (pierwszy to ufundowany przez króla Władysława II Jagiełłę kościół p.w. św. Brygidy w Lublinie) powstałego w Krakowie w 1910 r., a ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego, którego twórcami byli: Antoni Wiwulski i Franciszek Black. Pomnik ten zburzony przez hitlerowców zaraz po zajęciu Krakowa w 1939 r. został ponownie odsłonięty w 1976 r.

Obejrzeliśmy pomnik odsłonięty w 1960 . w związku z obchodami 550-lecia tej bitwy. Jego projektantami są Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza. Zwiedziliśmy też mauzoleum bitwy.

Następnie udaliśmy się do Olsztynka gdzie mieści się Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny. Sam skansen powstał w Królewcu (obecnie Kaliningrad w 1909 r. i został tu przeniesiony w okresie 19398-1942. W 1961 r. utworzono Park Etnograficzny, obecnie zajmuje obszar 100 ha i znajdują się nim tak oryginalne budynki jak i kopie niektóre liczące ponad 100 lat. Wewnątrz pomieszczeń są sprzęty pochodzące z dawnych lat, no wielu z nas uczestników pamięta je ze swoich młodych lat.

Po zapoznaniu się ze skansenem udaliśmy się na obiad, po czym powróciliśmy do miejsca zamieszkania.

Prace organizacyjne wycieczki wykonali Kol.: Irena Chwiej i Andrzej Zwoliński a czas przejazdu zajmowała moja osoba opowiadając historię tych ziem. Bowiem Olsztynek do 1945 r. to Hohenstein gdzie po I wojnie powstało mauzoleum zwycięskiej dla Niemców bitwy pod Tannenbergiem w 1914 r. To po śmierci Paula Hindenburga marszałka złożono w tym mauzoleum jego i jego żony ciała. Swój udział w tworzeniu mauzoleum miała nasza ówczesna elbląska rzeźbiarka Erna Becker Kahns, w mieście naszym pozostały po niej koń na ul 1. Maja, dekoracje frontu szkoły zawodowej przy ul. Królewieckiej i szkoły zawodowej przy ul. Robotniczej.

Przed wkroczeniem na ter tereny Armii Czerwonej w 1945 r. ciała zostały wywiezione przez III Rzeszę, a samo mauzoleum zniszczone. To w okolicy Olsztynka okresie II wojny świtowej działał obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein jego pierwszymi jeńcami byli żołnierze polscy później różnych narodowości, ale w nim zginęło ok. 50.000 jeńców radzieckich. Tu znowu pojawia się nazwisko Hindenburga, bo nadzór na jeńcami wojennymi w tym okręgu wojskowym sprawował syn wspomnianego marszałka generał major Oskar von Beneckendorf Hindenburg.

Karol Wyszyński

wycieczka-z-kola
wycieczka-z-kola
wycieczka-z-kola
wycieczka-z-kola
wycieczka-z-kola
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Elblągu 2013 | ul Królewiecka 106
Projekt i wykonanie: Noatun