Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.

Informacje

Dzień Seniora świętowanie

2021-09-01

Z okazji Święta Dnia Seniora (16.07) w dniu 14 sierpnia 2021 r. Koło SEiRP w Elblągu zorganizowało zabawę dla swoich Członków i Sympatyków, która odbyła się na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Ekofarma Vitalis” w Zastawnie, dokąd przybyliśmy i skąd wróciliśmy zamówionym autokarem. W zabawie uczestniczyły 54 osoby, a oprawę muzyczną przygotował i prowadził Didżej Andrzej Kurpiewski. Uroczystość zapoczątkował krótkim przemówieniem p.o. Prezesa Sławomir Kruszewski, który złożył przybyłym życzenia z okazji Dnia Seniora, oraz podziękował Irenie Chwiej oraz Andrzejowi Zwolińskiemu za organizację zabawy. Około godz. 22.00 z bólem serca zakończono imprezę. S. Kruszewski

Na marginesie
Nie po raz pierwsi seniorzy zagościli w tym obiekcie, położonym w uroczej wiosce Zastawno.
Kiedyś było to na terenie województwa elbląskiego, wtedy Elbląg był stolicą województwa.

Sama wieś to ma ciekawa historię oto ona:

Miejscowość położona w powiecie elbląskim i gminie Młynary, na terenie Wysoczyzny Elbląskiej. Przez wieś przepływa strumyk będący dopływem Baudy. Do 1945 r. nosiła nazwę Schönberg, w latach 1945-1948 Pogórze Wielkie, po tym czasie otrzymała obecne miano.

Wieś powstała w 1318 r. poprzez wydanie przywileju lokacyjnego przez komtura elbląskiego i wielkiego szpitalnika Friedricha von Wildenberga (Fridericus de Wildenberch, Wyldenbergh, Wildenburg – (?- 1330) - był też ostatnim mistrzem krajowym Prus.

Po powstaniu Prus Królewskich miejscowość opowiedziała się po stronie polskiej i za to została zniszczona w czasie wojny trzynastoletniej. Zniszczenia poniosła też w czasie wojny polsko–krzyżackiej w latach 1519-1521, była to ostania wojna pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim, a we wsi spłonął też kościół.

W 1455 r. gubernator Jan Bażyński przekazał wieś Elblągowi jako zastaw za pożyczkę, jaką to miasto udzieliło.

W czasie przynależności do Prus Książęcych, książę Albrecht Hohenzollern podzielił grunty pomiędzy kilka osób. W okresie XVI/XVII w. Zastawno było wsią czynszową.

Obecny budynek kościoła powstał w drugiej połowie XIX w. Świątynia jest kościołem filialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, do 1945 r. była kościołem ewangelickim.

Obok kościoła znajduje się pomnik poległych parafian w czasie I wojny światowej.

Do 1945 r. we wsi istniały dwie mleczarnie.

Wk

dzien-seniora-swietowanie
dzien-seniora-swietowanie
dzien-seniora-swietowanie
dzien-seniora-swietowanie
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Elblągu 2013 | ul Królewiecka 106
Projekt i wykonanie: Noatun