Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.

Informacje

Ostatnie pożegnanie

2022-02-22

Dziś 22 lutego 2022 r. odprowadziliśmy Kolegę, Prezesa Naszego Koła asp. szt. w str. spocz. Aleksandra Kozłowicza, który zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, w tej smutnej uroczystości wzięła udział liczna grupa przyjaciół, oraz asysta z elbląskiej Komendy Policji

Szanowni zebrani,
spotkaliśmy się by pożegnać Aleksandra, kolegę, dla wielu z nas przyjaciela, naszego Prezesa, Policjanta, który bardzo znaząco zapisał się na kartach historii naszego środowiska policyjnego.

Ubrał niebieski mundur mając 36 lat po kilkunastu latach pracy w Elbląskich Zakładach Mechanicznych. Służył jako dzielnicowy Komendy Miejskiej by następnie swoje doświadczenie wykorzystać na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Tolkmicku. Z tego okresu z pewnością większość z nas pamięta go najlepiej. Był Komendantem zapracowanym, zabieganym, ale zawsze potrafił wysłuchać i wspólnie rozwiązywać pojawiające się trudności. Dla Olka Policja nie była tylko pracą, przede wszystkim była jego pasją. Był dumny z faktu, że jest policjantem. Lubił ludzi z którymi pracował. Był otwarty, bezpośredni i szczery, czasem nawet zbyt szczery jak na policyjne warunki, jednak za to lubiliśmy go najbardziej.

Był bardzo aktywny i zaangażowany w proces zmian, które zachodziły w naszej formacji. Był to okres budowania wizerunku nowej Policji w państwie demokratycznym, mającej funkcjonować w tych samych mundurach, ale na zupełnie nowych zasadach. Okres kiedy następowała nie tylko zmiana w modelu funkcjonowania organów porządku publicznego, ale przede wszystkim zmiana pokoleniowa. Na funkcjonariuszy z pokolenia Olka spadł dodatkowy obowiązek przekazania swojej wiedzy i przygotowania do pełnienia służby licznej grupy nowo przyjętych adeptów policyjnego rzemiosła. W tych czasach na pomoc Olka, jak i wielu jego kolegów, liczyć mogli młodzi policjanci, którzy na przełomie lat 80tych i 90tych rozpoczynali przygodę z Policją. Wśród nich byłem także ja i dzisiaj jesteśmy tutaj, my wychowankowie pokolenia Olka, by oddać mu cześć.

W 1998 roku przejście Olka w stopniu aspiranta sztabowego na emeryturę otworzyło nowy etap w jego życiu, ale przede wszystkim rozpoczęła się jego działalność pełna zaangażowania na rzecz elbląskiego koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

W roku 2002 został wybrany Prezesem naszego koła i pełnił tę funkcję nieprzerwanie, aż do dnia swojej śmierci. Jego poświęcenie, pracowitość oraz umiejętność zjednywania sobie ludzi pozwoliło na stworzenie jednego z największych kół stowarzyszenia w naszym kraju, które dzięki swojemu prężnemu działaniu było stawiane za wzór w strukturach krajowych. Wyjątkowa osobowość aktywnego społecznika, nie bojącego się nowych wyzwań, pozwoliła mu pełnić w latach 2002 - 2014 także funkcję Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej stowarzyszenia w Warszawie. Był również członkiem Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie. Wszędzie był osobą znaną i rozpoznawalną i mogliśmy to odczuć w kontakcie z osobami ze struktur innych województw, czy Warszawy. Gdy mówiliśmy w rozmowie, że jesteśmy z Elbląga zazwyczaj słyszeliśmy „a wy jesteście od Olka Kozłowicza”.

Olek miał w sobie niezwykłe pokłady energii, co pozwalało mu realizować się także w innych dziedzinach. Pełnił na przykład funkcję zastępcy Przewodniczącego w Pracowniczej Kasie Zapomogowo Pożyczkowej, w której wcześniej sprawował funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Nie potrafię wymienić wszystkich funkcji jakie pełnił w stowarzyszeniu działkowców, ale wszyscy wiemy, że równolegle był równie mocno zaangażowany także w tym obszarze.

Wiemy, że nie ma ludzi niezastąpionych jednak pustkę po Tobie będzie bardzo trudno wypełnić. Przygotowywałeś nas do pracy w stowarzyszeniu, ale z pewnością zbyt wcześnie nas opuściłeś. Na wiele pytań teraz będziemy musieli sami szukać odpowiedzi i nie padną słowa „Olek, to co z tym robimy?”. Spotkania zarządu i spotkania integracyjne nie będą już takie same, lecz wiem jedno, zapisałeś się w naszej pamięci jako człowiek emanujący pozytywną energią i pragnę zapewnić Ciebie, że bezapelacyjnie jesteś częścią dobrej historii środowiska policyjnego.

Panie Komendancie, Panie Prezesie, Olku, żegnam Cię w imieniu członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Zarządu Koła w Elblągu oraz Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie, ale także policjantów aktualnie służących w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu. Żegnamy kolegę, przyjaciela, ale przede wszystkim bardzo dobrego człowieka.

Odszedłeś na wieczny patrol. Cześć Twojej Pamięci.

Spoczywaj w Pokoju.
Marek Osik

ostatnie-pozegnanie
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Elblągu 2013 | ul Królewiecka 106
Projekt i wykonanie: Noatun