Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.

Informacje

Spacer po Bażantarni

2014-05-06

W niedzielę 4-go maja 2014 roku o godz. 1000 w Bażantarni elbląskiej zebrali się chętni emeryci i renciści z miejscowego Koła SEiRP. W sumie niewielka grupa chętnych bo ok. 20 osób. Celem spotkania był spacer po Bażantarni zakończony piknikiem. Bażantarnia to Miejski Park Leśny powstały na początku XIX w zwany wówczas Vogelsag. Założył go były poseł pruski w Petersburgu. Park do 1913 r położony był poza miastem dopiero w tym roku tereny te zostały włączone do miasta. Tereny Bażantarni położone są na Wysoczyźnie Elbląskiej w przeciwieństwie do innej części miasta która leży na Żuławach, przez co Elbląg ma ciekawe położenie geograficzne.

Spacer przebiegał najpierw niemal po równinie wzdłuż Srebrnego Potoku do Mostku Elewów, gdzie odbył się krótki wypoczynek. Następna część to już w górkę i z górki.

Następny odpoczynek odbył się przy historycznym obelisku pochodzącym z 1863 r.. Obelisk poświęcony jest zmarłemu w tym właśnie roku ówczesnemu propagatorowi wypoczynku w tym właśnie parku – Augustowi Papau (1797- 1863) członkowi i założycielowi Towarzystwa Miłośników Lasu Ptasi Śpiew, nauczycielowi gry na fortepianie, organiście kościoła Najświętszej Marii Panny (obecnie to Galeria EL).

W trakcie spaceru uczestnicy wyprawy zapoznali się z niektórymi legendami i historiami związanymi z Bażantarnią.

Spacer zakończył piknik który odbył się na ogrodach działkowych położonych w środku wspomnianego parku a gościł nas osobiście Prezes naszego Koła Kol. Aleksander Kozłowicz

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i odznaki.

Spacer miał przyjemność prowadzić piszący te słowa Karol Wyszyński

spacer_po_bazantarni
spacer_po_bazantarni
spacer_po_bazantarni
spacer_po_bazantarni
spacer_po_bazantarni
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Elblągu 2013 | ul Królewiecka 106
Projekt i wykonanie: Noatun